Yol Bariyeri Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yol bariyeri, polietilen malzemeden üretilen ve trafikte, otoparklarda, özel güvenlik bölgelerinde ve havalimanlarında kullanılan bir üründür. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünyanın bırakılması adına başlatılan uygulamalar çerçevesinde trafikte kullanılan ürünlerinde çevre dostu malzemelerden üretilmesi kararı alınmıştır. Bu anlayış çerçevesinde Karayolları Genel Müdürlüğü yönetmeliğinde yapılan düzenlemelerle çevre dostu yol bariyerinin üretimi ve kullanımı yaygınlaştırılmıştır. Yol bariyerinin polietilen hammaddesinden üretilmesi ortam şartlarına uyum ve dayanıklılığını sağlayan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Zira yol bariyerinin otoyol, otoban ve kavşaklarda kullanılması kötü hava koşullarına doğrudan maruz kalmasına neden olmaktadır. Yol bariyerinin çabuk yıpranacak bir malzemeden üretilmesi durumunda maliyet ve verimlilik oldukça düşecektir.

Yol Bariyerinin Özellikleri Nelerdir?

Yol bariyeri özellikle trafik polisleri tarafından güvenlik kontrolü, yol kapatma vb. amaçlarla kullanılan ve çoğu zaman dış ortamda bırakılan ürünlerdir. Yol bariyerinin trafikte kullanılması olası çarpma veya kaza durumlarında kolay hasar görmeyen ve dayanıklı olması gereken bir ürün olmasını gerektirmiştir. Trafik dışında özel işletmelerin girişinde güvenlik bölgesinin girişlerinde de kullanılan bu bariyerler son dönemlerde havalimanı girişlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Oldukça kullanışlı olan yol bariyerlerinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Polietilen malzemeden üretilmesi sebebiyle dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır.
 • Çarpma vb. durumlarda zarar görmelerini engellemek adına esnek üretilmiştir.
 • Kilitli şekilde üretilmesi sayesinde parçalar halinde taşınması oldukça kolaydır.
 • İçine su doldurulabilecek şekilde üretilmesi sayesinde rüzgâr vb. hava koşullarından dolayı savrulması engellenebilmektedir.
 • Mavi, beyaz ve kırmızı renklerde üretilmesi ile renk çeşitliliği sağlanmıştır.
 • 75×115, 50×120 ve 100×150 ölçülerinde 3 farklı boyutta üretilebilmektedir. Bu sayede farklı kullanım alanlarına bağlı olarak boyut seçimi kolaylaştırılmıştır.
 • Boş ağırlıkları 10kg ila 17 kg arasında değişen yol bariyerlerinin dolu ağırlıkları 180 kg ila 250 kg arasındadır.

 • Polde Yol Bariyeri

  Polde Plastik, 1990lı yılların son döneminde kurulan ve plastik ürünler alanında geniş bilgi birikimi ve tecrübeye sahip bir firmadır. Firmamız polietlilen malzemelerin üretim ve dağıtımında ülke çapındaki hizmeti ile kalite ile eş anlamlı bir kuruluş olmuştur. Firmamızın müşteri memnuniyeti odaklı anlayışı çerçevesinde farklı seçeneklerde üretmiş olduğu polietilen yol bariyeri hakkında daha fazla bilgi almak ve sipariş vermek için bize ulaşmanız yeterlidir.

  Yol Bariyeri Nedir? Özellikleri Nelerdir?
  Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

  İLETİŞİM