Su Kesintisine Karşı Alınabilecek Önlemler

Yaşamsal faaliyetler açısından en önemli faaliyet olan suyun teknoloji ne kadar gelişmiş olsa da belli zamanlarda kesilmesiyle karşılaşabiliyoruz. Bundan dolayı su kesintisine karşı alınabilecek önlemler ile ilgili bilgi sahibi olunabilmesi gerekmektedir. Bu önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Sağlık bakanlığı da bu konuyla ilgilenmektedir. 51 maddelik rapor hazırlayan sağlık bakanlığı alınabilecek önlemleri tek tek sıraladı.


Su kesintisine karşı alınabilecek önlemler ile ilgili maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

• En önemli madde su deposudur. Kaliteli ve ekonomik olan su deposu su kesintilerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Kesinti olduğu zamanlarda bu depolardan su kullanımı sağlanmaktadır. Su depolarının temizliği sağlanmış olmalı temizlik yapılmış ise su kesintisi olduğu anda rahatlıkla kullanılabilmektedir.
• Evlerde ihtiyaç fazlası su saklanmamalıdır. Saklanacak ise de temiz kaplarda güneş görmeyen ve serin yerlerde muhafaza edilerek yosunlaşması önlenmelidir. Saklanmış suları kullanırken bebek ve çocuklarda kullanılacak ise boğulma tehlikelerine karşı daha çok dikkat edilmelidir. Yine de evde su depolamak yerine binalara su deposu takmak daha sağlıklı olmaktadır.
• Kesintinin ardından su kullanımı için 3-5 dakika beklenmeli su berraklaşmaya başladığında kullanılması hastalıkları önlemektedir.
• Ambalajlanmış sular ve damacanın tamamının güvenli olmayacağı dikkate alınarak, su seçimine özen gösterilmesi gerekmektedir.
• Su kesintilerinin yaşandığı durumlarda boş borularda negatif basınç meydana gelmektedir ve boş boruların çevresindeki kirlilikler suya karışabilmektedir. Bu nedenle özellikle bu durumlarda içme amacıyla kullanılacak sular kaynatılarak kullanılmalıdır. Suların kaynamaya başladıktan sonra ortalama olarak 1 dakika daha ocakta bekletilmesi yeterlidir. Bu işlem insan için tehlikeli olabilecek mikroorganizmaların hemen hepsinin ölmesini sağlayacaktır.
• Suları soğuk ortamda saklamak ve hatta buz haline getirmek mikroorganizmaları öldürmez. Bu nedenle buzdolabında bekletilen sularda da hastalık riski olabilir.

Su kesintisine karşı POLDE dayanıklı ve esnek yapısıyla su deposu ile hizmete devam etmektedir. Üç katlı su deposu, iki katlı su deposu, tek katlı su deposu, yerinde montaj su deposu olmak üzere istediğiniz boyutta istediğiniz çeşitte su deposu çeşitleri ile su kesintisine karşı alınabilecek önlemler için gereken durumlardandır.

Su Kesintisine Karşı Alınabilecek Önlemler
Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

İLETİŞİM