Su Deposu Nasıl Temizlenir ?

Su deposu, içine su depo edilerek suyun kullanılmasını sağlayan yapıdır. Genellikle büyük binalarda, okullarda, hastanelerde, otellerde kullanılan bu yapının temizliği de oldukça önemlidir. Su deposu temizliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Temizliğin yapılmaması halinde suyun kirlenmesi ve bunun hastalığa sebep olduğu çokça görülen bir durumdur. Su deposu temizliğine dikkat edilmemesi halinde salgın hastalıkların ortaya çıkması da olağan durumlar arasındadır. Su deposunun çeşitlerine bakarak temizliğinin yapılması ise daha sağlıklı olmaktadır.

Metalden yapılmış depolar öncelikle sağlığa zararlı olmayan maddelerden oluşmalıdır ve iç yalıtımı suda çözünemeyecek özellikte olmalıdır. Su deposu temizliği için metal su depolarında dikkat edilmesi gereken tuz ruhu gibi asitli temizlik ürünlerinin kesinlikle kullanılmamasıdır. Bunun sebebi asidin, metal depolarda delinmeye ve aşınmaya yol açmasıdır.

Plastik depoların öncelikle mümkün olduğunca güneş ışığını almayan bir yere koyulması gerekmektedir. Çünkü plastik su depolarının güneş gören yerde durması depolarda çoğunlukla yosun oluşmasına sebebiyet vermektedir. Plastik su depolarının küçük boyutta olanlarının temizliğinde ise deponun içine girilmeden bu işlemler dışarıdan yapmak mümkündür. Bunun için temiz bir fırça ve çamaşır suyu solüsyonu kullanılması bu işlemin rahatlıkla yapılmasını sağlamaktadır. Fakat her durumda su depolarının iyice durulanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Su deposu temizliği ile ilgili dikkat edilecek hususlar şu şekildedir:


• Depo temizliği için suyun tamamen boşaltılması gerekmektedir.
• Depo içerisi aydınlatılmalıdır.
• Depo zemininde bulunan çamur tarzı şeyler ilk olarak temizlenmelidir.
• Yüzde 10’luk çamaşır suyu ve su hazırlanarak elde edilen karışımla depo içi yıkanarak hastalık yapıcı mikroorganizmaları öldürmek amaçlanır.
• Karışım 20 dakika kalacak şekilde ayarlandıktan sonra su ile yıkanarak çamaşır suyu temizlenir.
• Deponun yıkanmasının ardından depoya su doldurulur ve kapağı kapatılır.
• Su miktarına uygun miktarda klor atılarak sudaki klor seviyesinin düzenli olarak ölçülmesi yapılır.

Su deposu temizliği yılda en az 1 defa deponun içindeki suyun tamamen boşaltılarak temizlenmesiyle sağlanmaktadır. Bunun dışında depoda bulunan suyun belirli sürelerde kontrol edilmesi gerekmektedir. Suyun tadının, kokusun, renginin değişmesi gibi durumlarda 1 yılın dolması beklenmemeli depo kontrol edilerek su deposu temizliği yapılmalıdır.

Su Deposu Nasıl Temizlenir ?
Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

İLETİŞİM