Su Deposu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su Deposu

Su Deposu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su deposu; okul, hastane, devle dairesi, otel, yurt, özel sağlık kuruluşu ya da özel kurumlar gibi su basının düşük bulunduğu binalarda kullanılan bir depolama yöntemidir. Suyun insan hayatı için ne denli önemli bir yere sahip olduğu düşünüldüğüne su depolarının da ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek mümkündür. Yukarıda bahsettiğimiz alanlarda bulunan insanlar su depoları sayesinde temiz ve sağlıklı sular tüketebilmektedir.

Eski dönemlere baktığımızda su depoları binaların zemin katında, kapıcı dairesinde, kömürlükte ya da kazan dairesinde bulunuyordu. Ancak buralarda bulunan su depoları, beton duvarlarda çeşitli sızıntılara yol açarak yapının dayanıklılığını düşürmeye başladı. Bu nedenle daha sonra su depoları çatı katların taşındı. 1999 depreminden sonra çıkartılan bir yasa neticesinde su depoları, gerekli şartların ve özelliklerin sağlaması koşulu ile binaların bodrum ve çatı katının yanı sıra binanın dışında kalan ön, arka ya da yan bahçelerde toprağa gömülü bir biçimde de kullanılmaya başlandı.

Su Deposu Zorunu Bir Uygulama Mıdır?

Su deposunun her binada ya da bulunma zorunluluğu yoktur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz su basıncı düşük alanlarda daha sağlıklı sular elde edebilmek için su depoları kullanılmaktadır. Fakat binalarda bulunan bu su depolarında dikkat edilmesi gereken en kritik nokta su depolarının sağlığa uygun ve temiz olmasıdır. Peki, su depolarının hangi kriterlere uygun olması gerekmektedir.

  • Binalarda bulunan su depolarının insan sağlığına uygun olabilmesi için periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir.
  • Su kesintisi sırasına depodaki su bekletilmeden verilmelidir.
  • Deponun suyun kalitesini ve özelliğini bozacak yapıya sahip olmaması gerekmektedir.
  • Depodaki borularda sızıntı olup olmadığı periyodik olarak kontrol edilmelidir.
  • Depoda bulunan sudan örnek alarak analizler yapılmalıdır. Bu analizleri periyodik bir düzende yapmak suyun içerisinde herhangi bir mikrobun bulunup bulunmadığını anlamak için çok önemlidir.
Su Deposunda Polde Kalitesi

Polde Su Deposu olarak müşterilerimize en kaliteli ve en güvenilir su deposu hizmetleri vermekteyiz. Polde’nin kalitesine ve su deposuları alanında yıllardır sahip olduğu deneyime güvenerek yaptığınız su deposu alışverişleri sonucunda oldukça kaliteli bir ürüne sahip olacaksınız. su depolarımız ile ilgili detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su Deposu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

İLETİŞİM