Su Deposu – Hangi Depo En İyisi - Beton veya Plastik?

Beton Su Depoları


Beton su depoları ve demir-çimento su depoları genel olarak güçlü ve uzun ömürlüdür. Çok ağırlar ve kullanması zordur. 5000 Kg Su Deposu yaklaşık 8 ton ağırlığındaydı. Beton su depoları en sık yeraltına monte edilir, ancak yer üstü için daha küçük tanklar mevcuttur.
Yeni beton su depoları sıklıkla tat verir ve kireç sızdırabilir ve bu sayede suyun pH'ı artar. Buna göre, bu beton su depolarının kullanımdan önce yıkanması gerekebilir.


Şantiyede eksiksiz bir şekilde teslim edilen beton su depoları, forkliftten ve hazırlanmış bir kum tabanından geçirilir. Bu tanklar bazen bir ila üç parça halindedir. Beton bölümler öncelikle kauçuk veya sentetik bir sızdırmazlık halkası veya bir tür sızdırmazlık maddesi ile yalıtılmıştır. Sızıntı yapan suyun sızmasını önlemek için daha sonra birleşme yerindeki tankın içine sızdırmazlık maddesi uygulanır.
Çatlama ve sızıntı, beton Su deposunun uğradığı en yaygın şikayetlerden biridir. Tank boşaltılabildiği sürece, çatlaklar tamir edilebilir. Bazı kötü durumlarda, çok pahalı olabilen plastik bir astar gereklidir.
Beton Su depoları için standart, belirli miktarda sızıntıya izin verirken, plastik tanklar için standart, herhangi bir sızıntıya izin vermez.

Plastik Su Depoları


Polde Plastik AŞ’deki en popüler su deposu tipi rotasyonel kalıplı Plastik Su Deposu'dur . Bu Su Depoları, 20 yılı aşkın bir süredir bu işlemi en iyi ve kaliteli yapan Polde tarafından yapılmaktadır. Plastik su depoları ve plastik astarlar, en azından gıda sınıfı standardında malzemelerden ve suyun insan tüketimi için kullanılması durumunda Plastik malzeme aslında içme suyu standartlarına uygun olmalıdır. Rotasyonel kalıplama endüstrisi, hem kullanılan hammaddeleri hem de tamamlanan su depolarının imalat ve işçiliğini kapsayan kapsamlı bir standarda sahip birkaç endüstriden biridir.


Polietilen (Poly) uzun ömür için tasarlanmış aşındırıcı olmayan bir su deposu malzemesidir. Polietilen, kullanım ömrü boyunca metal ve beton gibi paslanmayacak veya korozyona maruz kalmayacaktır. Polietilen su depoları hafif ve kullanımı kolaydır - ağır ekipman gerekmez.
Su depoları genellikle tek parça halinde yapılır. Deponun bir kısmının birbirine kaynaklandığı ek yerleri yoktur ve deponun herhangi bir yerine birleştirmek için hiçbir sızdırmazlık maddesi kullanılmaz.
Polietilen Su depoları hizmet ömürlerinin sonunda geri dönüştürülebilir. Geri dönüşümlü plastik su depoları çevreyi kirletmezler, Bununla birlikte, geri dönüştürülmüş plastik için birçok başka ürün uygulaması vardır. Geri dönüştürülmüş plastik, yeni güneş ve ısı koruması eklenmiş olabilir ve başka bir uzun ömürlü yaşamaya devam edebilir.
Malzemeler
Su  Depolarının üretildiği malzeme büyük ölçüde kişisel bir tercih meselesidir. Plastik depolar betondan çok daha uygun maliyetli, daha uzun ömürlü ve montajı daha kolaydır.

Beton Su Depoları


Beton Su Depoları, kalıplanmış (veya prekast) bir işlem veya sıvalı bir işlemle oluşturulur. Promax plastik tanklar çok daha güçlü ve daha dayanıklıdır.


Artıları

 • Yeraltına gömülebilir. Estetik olarak, gömme, manzaradaki kötü görüntü olabilecek şeyleri ortadan kaldırır.
 • Betonun yalıtım değeri nedeniyle su soğutucuyu korur.

Eksileri

 • Su Deposu sahada yapılması gerekir.
 • Yeni çıkışların depoya yeniden uyarlanması kolay değildir.
 • Tank depremlerden zarar görebilir.
 • Satın almak ve kurmak plastik depolardan daha pahalıdır.

Plastik Su Depoları


Plastik Su Depoları UV stabilize edilmiş, gıda sınıfı polietilenden imal edilmiştir.
Artıları

 • Plastik Su Depoları yerini değiştirmek kolaydır.
 • Bağlantı yerlerinin güçlendirilmesi nispeten kolaydır.
 • Biraz esneyebildiklerinden, plastik tanklar depremlere dayanabilir.
 • Satın almak ve kurmak beton su depolarından çok daha uygun maliyetlidirler.
 • Promax Oluklu tanklar toprağa 1m'ye gömülebilir

Eksileri

 • Plastik depolama tankları tam olarak gömülemez, ancak onları ekimle gizlemenize yardımcı olabilirsiniz.

Tamir ve bakım

Beklendiği gibi, Türkiye’de su depoları yıllardır çok yaygın olduğu için, onları tamir etmeye, bakımına ve temizlemeye adanmış bir endüstri var.
Beton su depoları, kireç suya sızmasını engellemek için birkaç yılda bir çimento yıkama suyu verilmelidir.
Plastik su depoları, birkaç yılda bir veya tortu birikintilerini gidermek dışında minimum bakım gerektirir.

Su Deposu – Hangi Depo En İyisi - Beton veya Plastik?
Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

İLETİŞİM