Buzağı Kulübesi Nedir? Buzağı Kulübesinin Özellikleri Nelerdir?

Buzağı kulübesi, yeni doğmuş buzağıların 60-80 günlük yaşa gelene kadar konuldukları bakım bölmesidir. Buzağıların ilk 2-3 aylık dönemde hastalıklara karşı hassas ve dirençsiz olması bireysel bölmelerde bakım ve beslemeyi gerekli kılmıştır. Özellikle süt işletmeleri tarafından kullanılan buzağı kulübeleri hem ekonomik verimlilik hem de hayvan kayıplarının önlenmesi açısından oldukça önemli rol oynamaktadır.

Ülkemizde her yıl 400 bin buzağının hijyen ve bakım problemlerinden dolayı yaşamını kaybettiği göz önüne alındığında buzağı kulübeleri kayıpların azaltılması ve daha sağlıklı buzağılar yetiştirilmesi amacı ile üretilen ürünlerdir. Kulübelerin kolay temizlenebilen yapısı ve bireysel bakım beslemeye imkân tanıması olası kayıpların önlenmesi bakımından önemlidir. Ülkemizde son yıllarda kullanılmaya başlanan buzağı kulübeleri hayvanların sağlık ve geleceğini etkilediği kadar insan sağlığını da etkileyebilen unsurlardır. Buzağıların hastalık kapması ilerde dana veya inek olduğunda söz konusu hastalığın insanlara bulaşmasına yol açabilecektir. Bu nedenle kulübelerin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.

Buzağı Kulübesi Teknik Özellikleri


 • Kulübelerin üretiminde yüksek yoğunluklu polietilen ana malzemesi kullanılmaktadır. Gerekli kanunlar uyarınca sağlık ve hijyen standartlarına uygun olan bu malzeme buzağıların sağlığını pozitif yönde etkilemektedir.
 • Buzağıların büyüm ve gelişmelerinde bakım ve besleme kadar güneş ışınlarından yararlanma da önemli rol oynar. Beyaz polietilenden üretilen kulübeler güneş ışınlarının kulübe içine girişini kolaylaştırmakta ve buzağının gelişimi desteklenmektedir.
 • Kullanılan hammaddenin doğru seçimi sayesinde kulübe içerisinde sıcak ve soğuğun yalıtıldığı bir ortam oluşturulur.
 • Buzağı kulübelerinin pürüzsüz düz yüzeyi sayesinde kir birikmesi ve mantar oluşumu engellenmekte ve buzağının zarar görmesinin önüne geçilmektedir.
 • Kulübenin üst kısmında bulunan havalandırma sayesinde hava sirkülasyonu sağlanmaktadır.
 • Çinko galvanizden üretilen metal bölüm paslanmaya karşı dayanıklı şekilde üretilmektedir.
 • Metal aksamda üst tarafta oluşturulan bölme sayesinde buzağılara süt içirilirken kullanılan biberonların yerleştirileceği bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm sayesinde bakıcıların tek tek biberonları tutmasının önüne geçilmiş ve bakıcı maliyetleri azaltılmaya çalışılmıştır.
 • Standart olarak beyaz renkte üretilen buzağı kulübeleri müşterilerden gelen talepler doğrultusunda farklı renklerde de üretilebilmektedir.

 • Buzağı Kulübeniz Polde’den!

  20 yıllık tecrübe ve deneyimini yaptığı ar-ge çalışmaları ile her gün bir adım öteye taşıyan Polde Plastik, buzağı sağlığının korunması için üretmiş olduğu bu ürün ile Türkiye hayvancılığına olumlu katkı yapma amacındadır. Hijyen ve kalite standartlarına uygun buzağı kulübelerimiz hakkında daha fazla ayrıntı almak veya sipariş vermek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Buzağı Kulübesi Nedir? Buzağı Kulübesinin Özellikleri Nelerdir?
  Bir Telefon Kadar Uzağınızdayız.

  İLETİŞİM